BUY TICKETS
DONATE TO SICK KIDS
 
Register Your Team
What is Floorball?
Buy Floorball Gear
Canada Cup FAQ
 
Other Divisions:
Adult Intermediate
Adult Women
Adult Recreational
Novice
Atom
Pee Wee
Bantam
Midget
High School
 
The Front Page
Notice Board
Standings
Schedules
Latest Scores
Scoring Leaders
Teams
Injury Report
Suspensions
Newsletter
Photo Album
Videos
Downloads
 
Rules and Policies
Volunteers
Referees/Officiating
Elite Award Winners
Venue Information
Canada Cup FAQ
 
Contact Us
Email Newsletter
 
Administrator
CANADA CUP FLOORBALL CHAMPIONSHIP
   Canada Cup - Adult Elite: Canada Cup Hall of Fame

CANADA CUP CHAMPIONS
2012


ELITE DIVISION

1.     SALMING VIKINGS 
2.     Hamilton Floorhawks
3.     Manhattan Kings
 
INTERMEDIATE DIVISION

1.     YOUNG GUNS IBK DE MONTRÉAL
2.     Vikings FC
3.     TFC
 
ADULT RECREATIONAL DIVISION

1.     WFA SELECTS
2.     Darkside FC
3.      
 
ADULT WOMEN DIVISION

1.     TEAM USA
2.     Darkside FC
3.      

HIGH SCHOOL DIVISION

1.     BULLDOGS SR.
2.     Saints Sr.
3.     North York Boltss
 
BANTAM DIVISION

1.     PWFC WARRIORS
2.     Toronto Friends
3.     Ottawa Jr. Blizzard 2
 
PEE WEE DIVISION

1.     NORTH YORK BOLTS
2.     Etobicoke FL Selects
3.     Hamilton Floorhawks 1
 
ATOM DIVISION

1.     OTTAWA B
2.     Ottawa W
3.     Flames

2011

    ELITE DIVISION

  1. HAMILTON FLOORHAWKS
  2. NYC Floorball
  3. Toronto Vikings

     INTERMEDIATE DIVISION

  1. STRIATION SIX STRIATORS
  2. Hamilton Floorhawks
  3. Innebandy Chicago

    ADULT RECREATIONAL DIVISION

  1. MISSISSAUGA RED DEVILS
  2. Finishers FC
  3. Darkside FC

    HIGH SCHOOL DIVISION

  1. SHERWOOD HAMILTON FC
  2. Sir Winston Churchill
  3. St. Paul Wolverines

    BANTAM DIVISION

  1. HAMILTON FLOORHAWKS
  2. North York Bolts
  3. Ottawa Jr. Blizzard "1"

    PEE WEE DIVISION

  1. MISSISSAUGA RED DEVILS
  2. Toronto Friends
  3. Ottawa Jr. Blizzard "1"

    ATOM DIVISION

  1. HAMILTON FLOORHAWKS
  2. Ottawa Jr. Blizzard "1"
  3. Durham


   2010


     ELITE DIVISION

  1. SALMING VIKINGS
  2. Ottawa Blizzard
  3. NYC Floorball

    INTERMEDIATE DIVISION   

  1. YOUNG GUNS IBK
  2. Innebandy Chicago
  3. San Diego 

    ADULT RECREATIONAL

  1. MISSISSAUGA RED DEVILS
  2. Darkside FC
  3. Eurotrash

    HIGH SCHOOL DIVISION

  1. SKOGSÄNG COBRAS
  2. St. James Floorball Club
  3. Moira Trojans

    ATOM/PEE WEE DIVISION

  1. MISSISSAUGA RED DEVILS
  2. Belle River
  3. Denlow

    2009

   ELITE DIVISION

  1. X-STREAM IBK
  2. TJ Sokol Jaromer
  3. M-Team Finland

    INTERMEDIATE DIVISION

  1. STRIATION SIX STRIATORS
  2. Vikings FC
  3. Young Guns IBK

    LADIES DIVISION

  1. MANITOBA
  2. Minneapolis "612"
  3. Ottawa Blizzard

    ADULT RECREATIONAL DIVISION

  1. CAMBRIDGE
  2. YFL Knights
  3. Mississauga Red Devils

    HIGH SCHOOL DIVISION

  1. CENTRE DUFFERIN ROYALS
  2. North Albion Collegiate Institute
  3. Sherwood Hamilton FC

    BANTAM DIVISION

  1. SHERWOOD 9'ers
  2. Camilla Cougars
  3. Mississauga Red Devils

      ATOM/PEE WEE DIVISION

  1. NORTH YORK BOLTS
  2. Mississauga Jr. Red Devils
  3. Denlow

      2008

     ELITE DIVISION

  1. MONTREAL RED PHOENIX
  2. FC Lemmings
  3. Innebandy Chicago

    INTERMEDIATE DIVISION

  1. OTTAWA WOLF PACK
  2. Mississauga Red Devils
  3. Montreal United 2

    LADIES DIVISION

  1. MANITOBA
  2. Québec
  3. GWB

    ADULT RECREATIONAL DIVISION

  1. CAMBRIDGE
  2. Newmarket Buds
  3. Tyndale Talons

    BANTAM DIVISION

  1. PICKERING WARRIORS
  2. North Albion Collegiate Institute
  3. Mississauga Red Devils

    ATOM/PEE WEE DIVISION

  1. DENLOW
  2. Pickering Warriors
  3. Mississauga Red Devils Jrs. II

      2007                   

    ELITE DIVISION 

  1. MONTREAL UNITED
  2. Innebandy Chicago
  3. UHC Lenzburg

    INTERMEDIATE DIVISION

  1. SHERWOOD DANGLERS
  2. Vancouver WaveRiders
  3. Boston Bandyts

    YOUTH DIVISION (13-16 yrs)

  1. PICKERING WARRIORS
  2. Mississauga Red Devils
  3. Jericho Jets

    YOUTH DIVISION (under 13 yrs)

  1. DENLOW
  2. Owen Lightning
  3. Mississauga Red Devils Jrs.

      2006

     ELITE DIVISION 

  1. HAND OF DOOM
  2. Montreal United
  3. M-Team Finland

     INTERMEDIATE DIVISION

  1. PHILADELPHIA STORMERS
  2. Sherwood Danglers
  3. No Hands

    YOUTH DIVISION

  1. JERICHO JETS
  2. Mississauga
  3. Newmarket Buds

    2005

  1. NYC FLOORBALL
  2. Montreal United
  3. Boston Puukädet

    2004

  1. NYC FLOORBALL
  2. Boston Puukädet
  3. Montreal United

 

LINKS
SUPPORTERS
UPCOMING GAMES
No Games Scheduled
STANDINGS
TEAM GP W L OTL D PTS
Swiss 4 4 0 - 0 12
Ottawa 3 2 1 - 0 6
Hamilton 3 1 1 - 0 4
Toronto 3 1 1 - 0 4
Markham 4 1 3 - 0 3
Cambridge 3 0 3 - 0 0
LEADING SCORERS
PLAYER GP G A PTS
Hans Sturzenegger 4 13 2 15
Kari Koskelainen 4 1 12 13
Matti Vapaniemi 4 8 4 12
Felix Robillard 3 6 1 7
Cameron Buck 3 4 2 6
OVERALL POLL
Who will win the Elite divisionÉ
  Swiss
  Toronto
  Hamilton
  Ottawa
  Cambridge
VIEW RESULTS
JOIN
Sports Administration & Management, Online Registration, Stores, Professional Websites for Amateur Sports Teams, Leagues, Tournaments & Associations